Beata Król - mgr sztuki, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie - wydziały Wychowanie Muzyczne, Muzykoterapia; artysta muzyk (artystka chóru Filharmonii Krakowskiej), nauczyciel muzyki i zajęć artystycznych w gimnazjum, instruktor muzyczny, muzykoterapeuta. Pedagog z 26 - letnim stażem (szkoła podstawowa, gimnazjum, domy kultury, zespoły amatorskie, lekcje prywatne, korepetycje itp.) współtwórca i współprowadzący Zespół Muzyki Dawnej „Beani Cracovienses”, uczestnik kursów „Kierowania edukacją muzyczną małego dziecka wg teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona”.Za wybitne osiągnięcia w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymała wielokrotnie nagrody m.in. Prezydenta Miasta Krakowa i Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także odznakę „Przyjaciel Dziecka”.
Mówi o sobie:
W pracy nad rozwojem muzycznym dzieci i młodzieży kładę szczególny nacisk na przyjazną atmosferę, zrozumienie problemów i wspólne ich rozwiązywanie, podkreślam twórcze zaangażowanie, pobudzam kreatywność, stosuję indywidualne podejście do ucznia, wzmacniam odczucia satysfakcji i radości z pracy i jej wyników.
Mogę udzielać korepetycji ,niwelować zaległości, uczyć podstaw gry na instrumentach klawiszowych, flecie prostym, skrzypcach, pomagać w ćwiczeniu na nich, w szeroko rozumianym pojęciu rozwijać muzycznie. Warunki współpracy do uzgodnienia (dojazd do domu ucznia).
W pracy terapeutycznej mogę wspomagać osoby (dzieci, młodzież, dorosłych) z różnymi zaburzeniami i deficytami. Najbliższe mi jest zastosowanie muzykoterapii we wczesnej interwencji wobec dziecka autystycznego, którą zajmuję się od kilku lat.
Głównym akcentem mojej pracy jest nawiązanie kontaktu z pacjentem, polepszenie komunikacji, pobudzanie pozytywnych przeżyć, obniżanie napięć i agresji, usprawnienie psychomotoryki, mobilizacja do aktywności poznawczej oraz ogólnie pojęte umuzykalnianie - „karmienie muzyką”.
W zajęciach z dziećmi łączę różne metody stymulacji poprzez muzykę - śpiew, gra na różnych instrumentach i przedmiotach, bajki, zabawy, a także ćwiczenia odprężające i relaksacyjne.
Materiały, pomoce i instrumenty przywożę ze sobą- potrzebny jest tylko odtwarzacz CD.
Spotkania terapeutyczne odbywają się 1 raz tygodniu ( mogą być 2 razy) w domu dziecka, w przyjaznym dla niego otoczeniu i trwają od 20 do 50 minut, w zależności od wieku, stopnia schorzenia i możliwości percepcyjnych małego pacjenta. Również cena za sesję podlega powyższym kryteriom zawiera możliwość negocjacji stawki.
Kontakt: Tel.606762215, e-mail [email protected]
Beata Król ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wychowania Muzycznego. Od 1985 roku jest artystką chóru Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego – do chwili obecnej uczestniczyła w blisko 700 koncertach tego zespołu w kraju i za granicą. Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W Polsce były to m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, K. Pendereckiego, L. van Beethovena, Dni Muzyki Organowej, Dni Muzyki Polskiej, Muzyka w Starym Krakowie, Kraków 2000, Sacrum – Profanum, Misteria Paschalia. Za granicą m.in.: Festiwal Muzyki Europejskiej (Niemcy), Tampeeren Savel (Finlandia), La Chaise–Dieu, Festiwal de Paris (Francja), Tibora Vargi (Szwajcaria), Festiwal Flandryjski (Francja, Belgia). Koncertowała również w Austrii, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Słowacji, Szwecji, Turcji.
Oprócz tego z Chórem Kameralnym w latach 1991–1997 odbyła tournee (230 koncertów) po Austrii, Danii, Francji, Luksemburgu i Niemczech. Ważniejsze koncerty to: X–lecie Pontyfikatu Jana Pawła II (Watykan), 60 rocznica wybuchu II Wojny Światowej (Berlin), Zjednoczenie Niemiec (Berlin), Wstąpienie Polski do UE (Wawel – Kraków), 1000–lecie Gdańska.
Uczestniczyła w licznych transmisjach radiowych i telewizyjnych. Ma w swoim dorobku fonograficznym nagrania utworów takich kompozytorów jak: K. Szymanowski, K. Penderecki, W. Kilar, J. Kanty Pawluśkiewicz czy Z. Konieczny.
Od 1989 r. jest nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 9 w Krakowie przekształconej w Gimnazjum nr 1 w Krakowie oraz instruktorem muzycznym ZMD "Beani Cracovienses". Jest współtwórcą wszystkich jego osiągnięć do chwili obecnej. Wielokrotnie koncertowała i koncertuje z zespołem grając na różnych instrumentach. Była współorganizatorem II Festiwalu Tańców Dworskich w Krakowie.
Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno–wychowawczej otrzymała pięciokrotnie Nagrodę Dyrektora Szkoły, Prezydenta Miasta Krakowa i Ministerstwa Kultury i Sztuki, otrzymała też odznakę "Przyjaciel Dziecka".