Sprawozdanie z przygotowania i realizacji Jubileuszu XXX-lecia Zespołu Muzyki Dawnej Beani Cracovienses zwanego Wydarzeniem!
Fundacja Twórczej Edukacji Beani Cracovienses
KRS 0000423609
Pełnomocnik Iza Kłapcińska
W dniu 22 września 2018 r w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Pałac Krzysztofory odbył się koncert jubileuszowy ZMD Beani Cracovienses. Poprzedzony był działaniami organizacyjnymi oraz próbami zespołu oraz zaproszonych artystów i zespołów, które trwały kilka miesięcy. O mającym nastąpić wydarzeniu, działaniach oraz Patronatach i Partnerach Fundacja informowała wszystkich poprzez facebook oraz e-maile. Rozprowadzone zostały zaproszenia. W tygodniu koncertowym wolontariusze z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie rozprowadzali wydrukowane plakaty. Służyli pomocą w dowożeniu i rozwożeniu rzeczy. 2- krotnie można było posłuchać wywiadu z instruktorem, organizatorami oraz członkami zespołu w audycji „Mój Kraków Radio Pogoda”
W dniu Jubileuszu zaniesiono patriotyczną wiązankę kwiatów i złożono ją pod pomnikiem Ojca św. Jana Pawła II na Dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Krakowie/ p. Beata Król, p. M .Paluch, P. T. Koszewska, p. A.Gorczyca./.Następnie przedstawiciele udali się do Bazyliki o.o Franciszkanów i pomodlili się koronką do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwą za wstawiennictwem Ojca Pio przed kopią Całunu Turyńskiego. W tym czasie trwały końcowe 2 dniowe przygotowania do koncertu jubileuszowego w Muzeum Historycznym / wystawa, catering, obsługa gości, próby zespołów i solistów itd/. W przygotowanej w stylu renesansowym Sali Miedzianej /1. wydruki tablic poglądowych umieszczone na sztalugach a zawierające wraz z opisem szkice, rzeźbę malarstwo, stroje, fryzury, zdobnictwo , architekturę , tabulatury, ceramikę...; 2 . stroje renesansowe- wypożyczone i własne, 3.instrumenty muzyczne pożyczone oraz 4. kopia witrażu najstarszego Herbu Krakowa z kodeksu Baltazara Behema./ z małym poślizgiem ze względu na przybywających gości rozpoczął się koncert. Jego wykonawcy to:Fleur de Lis- Warszawa , Michala Peskowa – Czechy- flet,Rafał Gorczyński -Viola da gamba, Capella Nicopolensis- Mikołów, Beani Cracovienses - Kraków z Adrianem Mrozem z USA, Matylda Sielska/abs/ -Wokal, Akompaniament Karolina Krupa, In modo barocco- Kraków z Mileną Bukowską, Młodzieżowy chór "Scherzo”- Nowy Sącz dyr.Andrzej Citak.
Wydrukowane programy czekały na przybywających gości. Można było również wpisać się do księgi pamiątkowej. W oczekiwaniu na koncert goście oglądali wystawę przygotowaną przez p.Izę Kłapcińska wspomaganą przez p. Anne Szelińską- Mikus w zakresie starych instrumentów, p.A. Musialską w zakresie kopii strojów, Muzeum Witrażu w zakresie kopii Herbu Krakowa.
Około godziny 14.00 pojawili się wolontariusze ze Szkoły Gastronomicznej nr 1 z Krakowa wraz z opiekunką p.Małgorzatą Kosek-Ankus, którzy przygotowali catering i serwowali ciasta przygotowane przez członków, instruktorów oraz przyjaciół zespołu wraz z zakupionymi wcześniej napojami. Nad koordynacją przebiegu i wolontariuszami ze Szkoły Łączności czuwała p. A. Gietner
Koncert prowadzili pp. M. Matys oraz p. M Czechowska-Buratowska.
P. Izie Kłapcińskiej towarzyszył p. Sz. Zyguła.
Nad sceną wisiało logo oraz Patroni Honorowi na 2 tablicach oraz 2 monitorach. Akustyką zajmowali się pracownicy Muzeum Historycznego .
Koncert rozpoczęła p. Iza Kłapcińska dziękując symbolicznym dyplomem okolicznościowym patronom, partnerom i osobom związanym z Zespołem. Wśród gości honorowych znaleźli się: p. Prezydent i Kurator E. Lęcznarowicz, p. M. Doksa- z-ca Dyrektora Wydziału Kultury UMK, p. J. Berwald były pracownik Filharmonii Krakowskiej , p. A. Wilczyńska były doradca d.s.muzyki Miasta Krakowa. W imieniu p. Prezydenta J.Majchrowskiego list gratulacyjny przeczytała p. M. Doksa. Niezwykle interesujący koncert- zróżnicowany pod względem wykonawczym i programowym trwał do około 17.45. W jego trakcie wspomnieniami podzieliły się 2 absolwentki zespołu - dziś solistki. Usłyszeliśmy również poezję W.Szekspira w wykonaniu p. W. Witczak. Na zakończenie głos zabrała najdłużej współpracująca z zespołem choreograf p. A Gorczyca. W trakcie jej wspomnień puszczona została prezentacja multumedialna w tle oraz grany był akompaniament przez p.M. Matysa. Goście żywo reagowali na występy artystów. Poczęstunek oraz oglądanie wystawy trwały przez niektórych gości do godziny 19.00.
Opiekę na terenie muzeum sprawował p. M.Maciejewski.
Zdecydowana część gości wyszła o godzinie 18.20 na mszę do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się uroczysta msza w naszej intencji. Oprawę muzyczną przygotował p. Andrzej Citak z Młodzieżowym Chórem "Scherzo" z Nowego Sącza. Po zakończeniu modlitwy wszyscy czekali na Miserere - Allegriego, które zostało wykonane przez młodych solistów i doświadczonych chórzystów.Całość była fotografowana przez znanych fotografików p.E.Maciejczyk oraz p. J. Gajewskiego.Albumy ze zdjęciami zostały już opublikowanena facebooku. Koncert Jubileuszowy został nagrany przez p. W. Piwowarczyk.
Zespół Beani Cracovienses reprezetowały z programem wokalno-tanecznym p.p Anna Kania,Elżbieta Stefańska,Milena Ślósarz,Barbara Topolska,Weronika Witczak,Weronika Jankowska, Beata Król, Iza Kłapcińska z akompaniamentem gitarowym p. A.Mróz.
W dniu dzisiejszym nastąpiło ostateczne rozebranie wystawy.
We wszystkich częściach uczestniczyło ponad 150 osób.
Dziękujemy za sponsorat
Iza Kłapcińska
606619768